Hledáte knížku vhodnou pro školkové děti, která má poutavý příběh s trochou dobrodružství a zároveň poučí? Nebo se dětem snažíte vysvětlit, jak důležité jsou včelky a hledáte literaturu, která by vám s vysvětlováním pomohla? V obou případech doporučím novinku Lenky Jakešové, zkušené a úspěšné autorky dětských knížek a zpěvníků, Příhody včeličky Emičky.
Příhody včeličky Emičky - roztomilé i poučné
V této útlé a nádherně barevné knížce se autorka ujala poměrně náročného úkolu. Hravou a pohádkovou formou dětem vysvětlit, jak se narodí včelka a čím vším si musí projít, než se dostane na louku, aby sbírala z kytiček sladký nektar. Autorka rozdělila jednotlivé krátké kapitolky celkem jednoduše - v každé z nich má malá včelička Emička nějaký úkol. Nejprve se samozřejmě musí z larvičky stát včelkou. Pak se učí čistit svou buňku, aby do mí včelí matka mohla naklást nová vajíčka. Naučí se vařit mateří kašičku, starat se o včelí matku, hlídat vstup do úlu a mnoho dalších činností.
Pro děti je to velice zajímavé čtení, i když autorka nepřidává žádné větší zápletky. Jednoduchou formou vysvětluje včeličce Emičce a tím i dětem, co ji čeká, co se musí naučit a proč. Děti tak neztrácí "nit" ani pozornost, přesně ví, o čem je v kapitole řeč, zjistí, proč musí včelky umět tančit, proč jsou tak důležité pro svět atd. V kapitolách se tu a tam objeví i nějaká básnička nebo píseň.
A to není všechno...
Na konci každé kapitoly jsou tři kontrolní otázky, kterými si mohou rodiče ověřit, jak pozorně děti poslouchaly a co si z kapitoly pamatují. Pro rodiče je to jedinečná možnost, jak si děti kontrolovat a jak zjistit, zda opravdu pozorně poslouchají. A pro děti je to zase příležitost se nad příběhem zamyslet a zopakovat si, co se spolu s Emičkou naučily.
Každá kapitola je ještě doplněna o básničku, kde jsou pod každou slokou instrukce, jak mohou děti u přeříkávání básně cvičit. Je to super a už jsem to v pár knížkách viděla. Děti se mohou hýbat, protáhnout si tělo, naučit se nějakou sestavu a při vyprávění básně pak mamince nebo babičkám zahrát takové malé divadélko.
Na závěr knihy autorka přidala ještě povídání o včelkách, o tom, proč jsou tak důležité, jakou úlohu má v úlu včelí matka, proč je jen jedna atd. Je to myslím rozumné dovysvětlení celého příběhu, a i když není zařazeno do pohádky, nevadí to. Je to zkrátka doslov autorky, který se ale čte i poslouchá stejně dobře, jako knížka celá.
Příhody včeličky Emičky bych doporučila hlavně rodičům s dětmi od dvou let do cca sedmi. Možná i první druhá třída, tam už si děti mohou knížku číst samy.
Pohádkové ilustrace
A v čem je ještě tato publikace zajímavá? Ilustrace dělala tak trochu už dvorní ilustrátorka Lenky Jakešové, Nikola Hauptigová, což je maminka věnující se kresbě, malbě a ilustraci. Já už jsem se s jejími ilustracemi seznámila v knize Příhody malého Mňouka, ale tam mi ještě připadaly hodně dětské. Nyní si autorka pořídila na ilustraci tablet a obrázky mají najednou zcela jiný rozměr. Jsou moc krásné, nádherně barevné a já věřím, že se paní Hauptigové bude i nadále dařit a stane se oblíbenou ilustrátorkou.
Knížku Příhody včeličky Emičky můžete zakoupit na stránkách autorky - ZDE.
Já a moje děti autorce moc děkujeme za recenzní výtisk, protože tato kniha nám rozhodně v knihovně nesmí chybět. :)
Sabi, hezká knížka. Já už mám ale nakoupeno, takže se jen kouknu pro inspiraci příště. Měj pohodový vstup do nového týdne.
OdpovědětVymazat