Recenze: Vlastimil Vondruška - Smrt šumavského poustevníka

 


V novém dílu série Hříšní lidé království Českého od oblíbeného českého spisovatele Vlastimila Vondrušky se opět setkáme s Oldřichem Chlumu a jeho panošem Otou ze Zástřizlí. Tentokrát však bez velitele Diviše, který musel zůstat na Bezdězu. Oldřich musí vyšetřit podivnou vraždu poustevníka která se odehrála nedaleko Domažlic. V knize Smrt šumavského poustevníka se proto vydáme pátrat na středověkou Šumavu. 

O čem je kniha smrt Šumavského poustevníka 

Oldřich z Chlumu je požádán panem Johánkem z Poděhús, zda by s ním nejel do Domažlic. Tam se má konat jednání se zástupcem bavorského vévody. Počítá, že bude komplikované, protože až dosud v pohraničních oblastech docházelo k výpadům z obou stran, a ani Bavoři, ani Češi nejsou míru tak úplně nakloněni. Jejich panovníci však na něm trvají. Zda se dohodnou závisí nejen na diplomatickém umu obou zástupců, ale také na tom, že bude po dobu jednání v oblasti klid. Nedávno však došlo blízko Domažlic ke smrti poustevníka Baltazara. To může jednání ohrozit. Tvrdí se totiž, že za vraždou stojí Bavoři. Oldřich z Chlumu musí zjistit, kdo poustevníka zabil. Od zástupce bavorského vévody navíc dostává další úkol. Poustevník Baltazar pro něj měl vytvořit tinkturu a umístit ji do fialové lahvičky. Zástupci bavorského vévody tvrdí, že dokud se mu tato lahvička nedostane do rukou, mírovou smlouvu nepodepíše. 

Můj názor 

Nejnovější díl série Hříšní lidé království Českého od Vlastimila Vondrušky mě opět nadchnul. Dostala jsem se zase do oblasti, ve které, mám dojem, Oldřich z Chlumu zatím nic nevyšetřoval. Kolem Domažlic to znám, a o to více mě čtení bavilo. Pan Vondruška opět rozehrál příběh, kde postupně rozplétá hned několik linií. Sledujeme tak pátrání Oldřicha samotného, ale také pátrání panoše Oty. Ten se opět zaplete s dívkou, tentokrát však mnohem počestněji než obvykle. Hilda sice nemá právě dobrou pověst, ukazuje se však, že to má svůj důvod. Navíc poustevníka Baltazara znala velmi dobře A tak může Otovi v pátrání hodně pomoci. Oto to však nemá jednoduché. Nejprve musí setřást Matochu, vojáka, kterého mu jako dohled přidělil Johánek z Poděhús. Přece jen šlo o pátrání na jeho vlastním panství. Ani Oldřich to nemá jednoduché. I on dostal společníka. Zástupce bavorského vévody mu přidělil písaře Wolfa, aby zastupoval bavorskou stranu. Nejprve se zdá, že oba muži budou pro naše vyšetřovatele spíše přítěží, ale brzy se ukáže, že mají na vyšetřování poměrně talent a v mnohém přispějí k dopadení pachatele. 

Autor si tentokrát s hlavními hrdiny příjemně pohrál. Zatímco Ota je v tomto díle tím cudnějším, který se krásným slečnám spíše vyhýbá, Oldřich se naopak dostane do blízkosti ženy, která je mladá, krásná a smutná, a neváhá toho využít ve své dobro. Oldřich musí uznat, že Otův způsob vyšetřování není právě jednoduchý, a je potřeba mít na něj jistý talent. 

Musím uznat, že pan Vondruška opět vytvořil příběh dokonale zamotaný, ve kterém jsem opět nestíhala sledovat všechny linie vyšetřování. To mě trochu zklamalo. Mám ráda, když mě příběh donutí přemýšlet nad tím, kdo byl pachatel, a ideálně když se sama trefím. Vždycky mě potěší konec příběhu, když zjistím, že jsem si tipovala správně. Tentokrát jsem sice tipovala - na jednu stranu i správně, ale ne vždy jsem přesně věděla, o co se právě v příběhu jedná. Pan Vondruška totiž rozehrál tolik linií, že jsem měla trochu problém se v nich neztrácet. Bylo to však lepší než v některých předchozích případech Oldřicha z Chlumu. 

S čím jsem měla problém, byla některá jména, vedlejší postavy, a hostince, ve kterých se příběh odehrával, a v nichž naši vyšetřovatelé pátrali. Bylo jich moc, a já občas musela přemýšlet který muž do kterého šenku patří, jakou má funkci a co provedl v předchozích kapitolách. 

V každém případě i Smrt šumavského poustevníka je kniha čtivá, napínavá do posledního písmenka, a udrží vás bdělé i dlouho do noci. Pokud jste dosud žádný díl z této historické řady detektivek nečetli, nevadí. Pan Vondruška nepíše příběhy Oldřicha z Chlumu v časové posloupnosti, nýbrž přeskakuje v době i v událostech. Bez problémů tak můžete jeho knihy číst na přeskáčku, a neřešit, jak jdou za sebou. 

Já jsem si čtení knihy Smrt šumavského poustevníka výborně užila, a už teď se moc těším, jaký případ Oldřichovi z Chlumu vymyslí pan Vondruška příště. 

Hodnocení: 4/5

Za knihu Smrt šumavského poustevníka moc děkuji nakladatelství Moba, které ji vydalo a na jejichž stránkách si ji můžete zakoupit i vy, stejně jako předchozí případy Oldřicha z Chlumu.

Komentáře

Okomentovat

Líbil se vám můj článek, nebo vám v něm naopak něco chybělo? Napište mi komentář. Budu moc ráda a předem děkuji. :)