středa 7. října 2020

Dětské knížky: Zabavte děti od 2 let čtením a knížkou s magnetkamiPřivést ke knížkám i nejmenší děti - klidně už od půl roku, je velmi prospěšné. Zabavíte je a ještě se něco naučí. Ne každá knížka je však pro nejmenší vhodná. A co si budeme povídat, někdy i větší děti nebaví si jen tak "číst". Některému dítěti stačí prohlížet obrázky, jiné chce, abyste mu četli. A jiné hledá ještě něco navíc. U nás je to na střídačku a proto hledám možnosti, jak děti knížkou zabavit a ukázat jim, že je to velká zábava nejen na čtení, ale že se s knížkou dá hrát i jinak. 

Bagry a Vláčky - Čtení a hraní si s magnetkami

Velkým pomocníkem v kreativních knihách je mi nakladatelství Ella a Max, které spadá pod společnost Presco group. Mají plno knížek, které zaujmou na první pohled a naučí děti hledat v obrázcích, vyprávět, co na nich vidí, ale i lepit do nich samolepky - specální edice samolepkových knih atd. 

Nedávno mi padla do oka úplná novinka - knížky na magnetky. Vybrala jsem hned dvě - Bargy a Vláčky. Vedle dvoustránek s tvrdými deskami, které něco vydrží, obsahují krásné ilustrace Paula Dronsfielda a krátké textíky Sally Hopgoodové, které dětem číst můžete i nemusíte. Zabaví se totiž pohodlně sami. V hodní části je plastový boxík plný magnetek - knížka Bargy obsahuje samozřejmě bagry, nákladní auta, různé pracovní stroje, ale i hromady písku, trubky atd. Vláčky pak obsahují magnetické kousky s mašinkami, vagónky, náplní do vagonků apod. Děti si tak na jednotlivé stránky mohou přikládat to, co je samotné zaujme a vytvoří tak svůj vlastní příběh. U nás si děti zvládnou vše krásně okomentovat, takže se při tom bavím i já. :)

Vkládání magnetek do obrázků je hodně zábavné a baví jak mladší tak starší děti ( u nás 3 a 5 let). Výhodou je, že narozdíl od samolepek mohou děti magnetky sundavat a umisťovat opakovaně na různá místa. S tím jsem bojovala hlavně u Jiříka, který chtěl po čase samolepky v knížkách loupat a znovu lepit - jinam, ale nešlo mu to a knížku si poškodil. A pak samozřejmě brečel. Tady se to nestane. 

Doma už máme jednu podobnou knížku - O červené Karkulce. Tam však nejsou magnetky, ale obrázky z plsti a na plstěné stránky pak děti vkládají věci, které patří do lesa, do chaloupky atd. Je to sice zajímavý nápad, ale není tak dobře vyřešen, jako magnetky. Plstěné obrázky se snadno poztrácí a špatně drží, i se s nimi hůře manipuluje. 

Ale teď už dost povídání, pojďme se mrknout na fotografie, ať si dokážete lépe představit, jak knížky vypadají a jak to celé funguje. :)


Proč si pořídit magnetické knížky Vláčky a Bargy: 

- děti tvoří vlastní příběhy

- vkládání magnetek do knížek je zábava

- magnetky lze vkládat opakovaně

- magnetky na stránkách dobře drží - knížku s nimi lze zavřít a děti mohou pokračovat klidně až druhý den

- knížky jsou vhodné pro děti od 1 roku i níže


Magnetické knížky koupíte na stránkách nakladatelství Ella a Max. My je můžeme rozhodně doporučit. Nejen proto, že jsou opravdu zábavné a kvalitní, ale i proto, že toto nakladatelství je plné svělých nápadů. 

Mimochodem, napadlo mě, že bych vám mohla udělat článek o speciálních knížkách pro děti, kde bych shrnula všechny podobné knížky, které doma máme. Ať máte přehled, co všechno se dá s nejmenšími dělat. :) Byl by zájem? 

Vaše Sabi

1 komentář:

  1. Sabi, knížky se mi líbí (možná je to dobrý tip na dárek pro dceru neteře).

    OdpovědětVymazat

Líbil se vám můj článek, nebo vám v něm naopak něco chybělo? Napište mi komentář. Budu moc ráda a předem děkuji. :)