úterý 28. srpna 2018

Kam na výlet s dětmi? Krmení daňků na zámku v Blatné


Léto je v plném proudu a s ním i výlety. Pokud máte malé děti, jistě stále vymýšlíte, kam s nimi vyrazit. Aby se zabavily, něco nového poznaly, a pokud možno, aby se unavily a pěkně spinkaly. Já to tak mám celý rok, ale v létě o to víc, protože není školka. A tak se snažím, aby mé děti poznaly co nejvíce, a měly co nejvíce zážitků. O víkendu jsme navštívili zámek Blatná a především zámeckou oboru s daňky. 


Zámek Blatná stojí ve Strakonickém kraji, mezi Pískem a Nepomukem. Přístupný je nejen samotný zámek, ale také zámecká obora, kde máte možnost osobně nakrmit daňky. Vedle nich mohou děti vidět v oboře i pávy, projet se kočárem, nebo se svézt na koni či poníkovi. Nejsem zastánce využívání koní a poníků na poutích, kde chodí chuděrky stále dokola. Tady však prochází parkem - oborou, tedy přírodou, jejich okruh je větší, a je o ně dobře postaráno. 

Krmení daňků

Největší zážitek je samotné krmení daňků. Jakmile vstoupíte do obory, začne se objevovat jeden daněk za druhým, a zvědavě zkoumají, co máte v ruce, popř. v tašce. Musím se přiznat, že to nebyl veliký zážitek jen pro dceru, ale i pro mě. Daňkové za námi chodili jako psi, loudili, pobízeli nás očima i čenichem, abychom sáhli do tašky, a vylovili další dobrotu.

Krmit daňky můžete v jakoukoli roční dobu. V sezóně se platí vstup do obory 25 Kč za dospělého a u pokladny můžete zakoupit i speciální granule. V zimě se vstup neplatil. Navíc přes léto je patrně v parku hodně návštěvníků a také čerstvá zeleň, takže si daňkové dobře vybírají, co budou žrát. Po zemi se povalovala trochu okousaná mrkev, patrně se jim v tom horku nechtělo žvýkat, na tvrdé housky se ani nepodívali, a jediné, co na ně platilo, byly nakoupené granule.

Stačilo zašustit pytlíkem a už stáli frontu! (No vážně!) Žrali rovnou z ruky a bylo hrozně legrační, jak jazýčkem olízli dlaň. Čumáčky měli velmi heboučké, stejně jako sametově hladké porostlé paroží. 

Zámecká kavárna a výstava panenek

Až daňkům dáte všechny granule, můžete vyrazit na prohlídku muzea. vystavuje hračky, především panenky a kočárky. Na nádvoří zámku je také skvělá zámecká kavárna kde si teď v létě můžete dát kávu na ledu, nebo vynikající domácí limonádu s ledem a ovocem. K chuti vám jistě přijde i cupcake, nebo domácí tiramisu.

My jsme si výlet moc užili. Dcera byla nadšená ze všech zvířátek, i když bylo vidět, že z daňků má respekt. Odvážně si jednoho pohladila, ale krmit sama zatím nechtěla. Možná v zimě, až budou daňci hladoví, a budou žrát i tvrdé rohlíky a housky. Ty se jí budou snáze nabízet.

Parkování:

Parkovat můžete přímo před zámkem, ale počítejte s tím, že v sezoně je plno. Jednodušší je popojet po hlavní silnici na další křižovatku. Tam se nachází velké parkoviště zdarma přímo vedle vozovky, nebo můžete zatočit přes most a zaparkovat u supermarketů. K zámku je to jen kousek.

Sociální zařízení:

Toalety se nachází přímo na zámku, kousek za obřadní síní. Jsou velmi čisté, hlídané, dospělí platí za použití 5 Kč, děti 2 Kč, ale moje tříletá dcera mohla jít zdarma.

Chcete vědět o Blatné více? Podívejte se na stránky zámku v Blatné.


1 komentář:

Líbil se vám můj článek, nebo vám v něm naopak něco chybělo? Napište mi komentář. Budu moc ráda a předem děkuji. :)