Osvěžení v kubistickém skvostu Grand Café Orient


Původně jsme měly v plánu sednout si někam na kávu. Jenže v tom vedru mě po pár metrech v rozpálených pražských ulicích přešla chuť. A tak jsme se rozhodly pro osvěžující limonádu. Vybraly jsme si s Jaruškou Grand Café Orient nedaleko Prašné brány. Je to naprostý unikát a proto vám ho teď ráda představím. 


Grand Café Orient je kubistická kavárna v domě U Černé Matky Boží v Praze. Původně fungovala v prvních desetiletích dvacátého století. Ve 20. letech stejného století však byla pro "nemodernost" kubismu zrušena. 
Znovu obnovena byla tato unikátní kavárna v 80. letech minulého století a funguje dodnes. Při příchodu sem máte pocit, že jste se vrátili o století zpět. Sedíte, vychutnáváte si nápoj a rozhlížíte se, zda se tu neobjeví Oldřich Nový nebo Adina Mandlová. Hudba hrající z reproduktorů atmosféru ještě umocňuje. Na soudobý popík tady můžete zapomenout. 

Dům U Černé Matky Boží byl postaven tehdy mladým Josefem Gočárem a patří k nejvýznamnějším památkám kubistického stylu. Nejde jen o interiéry kavárny, ale celkově o půdorys, rozmístění interiéru, schodiště...
Později zde vznikla i kavárna, do které navrhl interiéry, včetně lustrů, luceren atd. Zajímavostí je, že tato kavárna byla a stále je jedna jediná kubistická na světě. 










Oldřich Nový sice nepřišel, ale nostalgii to na síle neubralo. Ostatně, i číšníci jsou zde zdvořilí. Na takové už dnes málokdy narazíte. Ať už chcete chvilku klidu, dobrou kávu nebo něco na zub, tady vám přání splní. A ještě navíc si odnesete netradiční zážitek, jako my. 

Komentáře