Recenze: Debbie Tung - Introvertka chodí na terapii

 


Sérii komiksů od Debbie Tung o introvertce jsem zaznamenala hlavně na Instagramu, kde byla velice chválena. Začala jsem se o ní více zajímat a hle - vyšla novinka - Introvertka chodí na terapii. Jelikož tyto komiksy od nakladatelství Portál můžete číst postupně, jak jdou za sebou, ale i samostatně, neváhala jsem ani chvilku a objednala si ji. A udělala jsem opravdu dobře. 

 O čem je komiks Introvertka chodí na terapii

Debbie Tung je ilustrátorka, která pracuje "na volné noze". Jelikož je sama introvertkou a v "hlučném světě" se necítí nejlépe, začala své pocity kreslit a zapisovat v podobě komiksů. Ty pak sdílela na sociálních sítích. Brzy se staly velmi oblíbenými a vyšla první komiksová kniha Introvertka v hlučném světě, kterou v češtině vydalo nakladatelství Portál.

Introvertka chodí na terapii je již třetí komiks v pořadí. Setkáváme se zde s Debbie – autorkou, a hlavní hrdinkou v jednom, jako s vdanou ženou, která musí hodně pracovat, aby ji ilustrování uživilo. Má pocit, že musí být nejlepší, do puntíku plnit přání klientů, odevzdávat projekty včas a dodržovat deadliny. Do toho má "povinnosti" jako manželka a žena v domácnosti, nechce zanedbávat kamarády atd. Zkrátka tohle všechno u ní vyvolává pocit úzkosti a dlouhodobý stres, který jednoho dne vygraduje a ona se hroutí. Nejprve si myslí, že to zvládne sama. Brzy ale pochopí, že terapie je skvělá věc, která jí může pomoci. 

 Můj názor:

Tuhle knihu by si měli pořídit nejen introverti, ale především lidé, kteří se hroutí pod tíhou práce a povinností!

Kromě deprese totiž krásné popisuje typický syndrom vyhoření. Já se v Debbie a jejím příběhu až na pár výjimek dokonale viděla. Najednou jsem si uvědomila, co všechno nesu na svých bedrech a že často dělám "z komára velblouda", tedy že si mnoho povinností zveličuji, a ještě více komplikuji. Neumím vypnout, dělám každou volnou chviličku, navaluji na sebe stále více a více práce, aniž bych odpočívala. A když odpočívám, mám výčitky, že nedělám, protože mám stále něco na práci. 

Ano, tenhle komiks je skutečně geniální. Otevřel mi oči a pomohl mi mnohé pochopit i v pasážích, kdy autorka popisuje, jak introvertka chodí na terapii a lékařka s ní vše rozebírá a vysvětluje. Ukazuje totiž další úhel pohledu, který může pomoci v mnohém i čtenářům. 

Celý komiks je ilustrován jednoduchými, ale vtipnými obrázky, většinou v černobílé barvě. Občas ale i barevné, podle toho, co se do příběhu hodí. Celý komiks přečtěte za cca hodinku, ale věřte, že k této knize se budete rádi vracet. Já osobně si hodlám pořídit i předchozí dva díly, které mi unikly. A vracet se ke knize budu asi hodně často. Nejen proto, že mě bavilo ji číst a prohlížet ilustrace, ale i proto, že mi skutečně pomohla na spoustu věcí pohlédnout z jiného úhlu. 

 Hodnocení: 100 %

 

Za komiks Introvertka chodí na terapii moc děkuji nakladatelství Portál, které mi ji poslalo na recenzi a na jehož e-shopu ji můžete koupit i vy. 

 

Komentáře

Okomentovat

Líbil se vám můj článek, nebo vám v něm naopak něco chybělo? Napište mi komentář. Budu moc ráda a předem děkuji. :)