pátek 19. března 2021

Martina Novotná a její Ďábel z FrejštejnaMilujete historické detektivky? Já ano! Knihy Vlastimila Vondrušky doslova hltám. Čas od času narazím i na nějakou jinou historickou detektivku, ale popravdě řečeno, mám dojem, že tento žánr tady pořád trochu chybí. Alespoň v českém prostředí o kvalitní historickou detektivku – krom těch, které vychází v nakladatelství Moba nebo MysteryPress nezakopnete. I proto jsem moc ráda, že se do tohoto záludného žánru pustila i nová česká spisovatelka – Martina Novotná. Nedávno vyšla její prvotina Ďábel z Frejštejna a já měla možnost si ji přečíst. Jak se mi líbila?

Ďábel z Frejštejna

O čem tato historická detektivka je? Hlavním hrdinou je Vilém z Frejštejna. Syn Jindřicha, který v současné době na Frejštejně vládne. Jindřich je nezvykle krutý pán a neváhá drsně trestat ty, kteří se mu protiví. Také na syna není zrovna jako med a on pod jeho dohledem vyloženě trpí. Je empatický a citlivý, stejně jako bývala jeho matka. Jenže ta před třemi lety zemřela a on se z toho stále ještě nevzpamatoval. Na Frejštejně je sám a chybí mu spřízněná duše. Snad i proto, když v lese potká loutnistu Jakuba, požádá, ať se zastaví na Frejštejně, že od něj chce naučit hře na loutnu.

Jakuba potká ještě někdo další – purkrabí z Frejštejna, který stejně jako jeho pán nemá právě pěknou pověst. Nařídí Jakubovi, ať se na Frejštejn dostaví ještě ten den. Koná se tam totiž hostina a hudebníkům chybí loutnista. Jakub se k nim má tedy přidat.

Během večera dostane Jakub od Viléma najíst a také spatří jeho nádhernou sponu, kterou dostal od matky. Jenže se to nějak zamotá, sponu někdo ukradne, dojde k vraždě a Jakub se ocitne v žaláři obviněn z obou zločinů. Jak to dopadne?
Bude viník potrestán?

Zda bude viník potrestán, to vám samozřejmě neprozradím. Přečtěte si to sami. Stejně jako to, kdo nakonec skutečného zločince odhalí, i jak to dopadne mezi Jakubem a mladým pánem. Faktem je, že v průběhu knihy je začne autorka hodně sbližovat, a i když se snaží o přátelský vztah, já – především díky citlivosti a řekla bych až slabosti mladého pána Viléma – se nemohu zbavit dojmu, že jejich vztah je trochu homosexuální. Alespoň tedy ze strany Viléma na mě tak působí. Ostatně, kdyby snad autorka v dalších dílech rozvinula tuto možnost, bylo by to jistě zajímavé a rozhodně se to určitě zatím neobjevilo v žádné jiné detektivce – alespoň co já vím.

Moje hodnocení

Jak knihu hodnotím? Velmi dobře! Mně se opravdu hodně líbila a dobře se mi četla i přesto, že jsem zpočátku trochu bojovala s trochu delšími souvětími. Časem to ale buď autorka přestala využívat, nebo jsem si já zvykla – ani nevím přesně. V každém případě jsem se začetla a nemohla se odtrhnout.

Ďábel z Frejštejna je podle mě opravdu velmi podařený historický román a autorka má výborně našlápnuto k dalším dílům, na které se už teď opravdu moc těším. Pokud očekáváte, že vás vtáhne do děje takovým způsobem, že si budete sami lámat hlavu s tím, kdo je viníkem, máte se na co těšit. Toto se autorce podařilo na výbornou. Postavy se vám dostanou pod kůži a vy s nimi budete prožívat každičký krok, který může být občas i dost nebezpečný. Co už se podařilo trochu méně – alespoň podle mě – je zakamuflování viníka. Od začátku jsem totiž tušila, o koho jde a všechno, co se dělo, k tomu směřovalo. Autorka sice nabídla i pár jiných možných pachatelů, ale jejich vina nebyla příliš zřetelná. Stejně jsem měla v pachateli jasno. Nevím, možná je to individuální a vy viníka tak rychle neodhalíte. Na druhou stranu třeba Naďa Horáková ve svých detektivkách – tedy alespoň těch historických – viníka také hned neprozradí. V každém případě se kniha výborně četla, prostředí mi bylo velmi sympatické – téměř celá se odehrává na jednom středověkém hradu. A zkrátka mám novou úžasnou autorku historických detektivek z českého prostředí, a to není zrovna málo.

Autorce Martině Novotné moc děkuji za skvělý čtenářský zážitek i za poskytnutí recenzního výtisku a držím palce, ať se jí daří a brzy vyjde i další kniha. S mou podporou může rozhodně počítat. Jsem moc zvědavá, jak se budou životy Jakuba a Viléma odvíjet dál.

Hodnocení: 8/10

Knihu Ďábel z Frejštejna můžete zakoupit na stránkách nakladatelství Knihy s úsměvem.

Mimochodem na těchto stránkách můžete zakoupit i další produkty týkající se knihy Ďábel z Frejštejna a podpořit tak vydání dalších dílů.

1 komentář:

  1. Historické detektivky mám docela ráda, takže této bych určitě dala šanci, kdybych na ni někde narazila.

    OdpovědětVymazat

Líbil se vám můj článek, nebo vám v něm naopak něco chybělo? Napište mi komentář. Budu moc ráda a předem děkuji. :)