Maurské dědictví a Španělsko, to neodmyslitelně patří k sobě

 
Století strávená pospolu byla plná krutých a krvavých bitev, jak už to, tak bývá. Maurové a křesťanští králové, Tárik a Alfons X., to je historie, kterou si Španělsko už skoro ani nepamatuje. Zbylo však po ní mnoho klasických staveb, jež jsou dnes zaručenými turistickými taháky. Užít si Španělsko naplno, to bezesporu znamená navštívit nejen sever, ale hlavně pak jih, který je maurskou architekturou skutečně ozdoben. Pojďme si projít pár takových míst, jimž turista milující nové a neznámé zaručeně neodolá…


Granada je jednou z nejatraktivnějších destinací

Podívat se na Španělsko neznamená jen podívat se do Madridu, Toleda nebo Leónu. Samozřejmě, na maurskou nadvládu, plnou rozkvětu a prosperity, si pamatují hlavně města v jižní části Pyrenejského poloostrova. Je to třeba Granada, se kterou se seznámíme jako první a nebudeme stíhat žasnout, co tu všechno Maurové vystavěli. Pokud znáte alespoň podle jména Alhambru, tušíte, jaký klenot se u města skrývá. Přitom se jen kousek od něj také lyžuje, alespoň pokud se klasické zimní počasí opravdu dostaví – Sierra Nevada je totiž opravdu, jak se říká, co by kamenem dohodil. V letních dnech je přitom takové vedro, jaké si z našich zeměpisných šířek nemůžeme pamatovat. Andalusie je proto místem, kde se daří olivám i budoucí tekuté révě.


Takže, pozor – Alhambra! Architektura islámu, jíž známe hlavně z orientálních destinací, je k vidění i na samém jihu Španělska. Červený palác, jak zní název v doslovném překladu, neutrpěl mnoho škod ani poté, co si region podmaňují kastilská vojska. Králům křesťanů se tu dokonce tak líbí, že se sami ve zdech Alhambry usídlí. Dovedete si snad představit lepší reklamu, když okouzlíte svou nádherou i dlouholetého nesmiřitelného nepřítele?

 

Komentáře