čtvrtek 20. září 2018

Dvě knihy, které prolomily ledy – Moje dcera konečně chce, abych jí četla před spanímKdo čtete mé příspěvky o dětských knížkách, nebo sledujete má videa na you-tube, tak víte, že si strašně moc přeji, abych vzbudila lásku ke knihám i ve svých dětech, a snažím se o to od jejich útlého věku. Zatímco leporela s tvrdými stránkami, na kterých si může Nela hledat postavičky a zvířátka, a sama k nim vymýšlet příběhy, jsou u nás dost v kurzu, knížky ke skutečnému čtení zatím příliš oblíbené nebyly. Dokud jsme nedostali dvě nádherné knížky z nakladatelství Svojtka.

Nejkrásnější jsou knižní dárky

Tyto dva knižní skvosty pro nejmenší nám přivezla o víkendu má úžasná kamarádka Kačenka z Knižního večírku, o které už jsem také psala. Vybrala knížky, které jsou překrásně ilustrované a při tom mají krátký příběh. Obě se dají přečíst během deseti minut, i když čtu hodně pomalu, natahuji to, zívám a komentuji některé obrázky. Nelu příběhy tak moc baví, že je čteme teď každý večer, někdy dokonce každou hned dvakrát. A jaké knížky to jsou?


Čti mi před spaním

První knížka pochází z pera psychoterapeutky Claire Hawcock  a jmenuje se Čti mi před spaním. Nemá nijak složitý příběh. Má především v dětech vzbudit potřebu spánku, uklidnit je a ukázat, že i zvířátka se ukládají do teplých hnízdeček a usínají. U knížky se zívá a často opakuje „jdi spát“, „je čas jít spát“, „spi, spi“ apod.

Text je doplněn kouzelnými ilustracemi Charlotte Cooke, které jsou přímo magické. Stejně jako text vzbudí v dítěti klid a touhu po spánku. Sice u nás neplatí, že by Nela usnula ještě během čtení této knížky, ale pozorně poslouchá, občas okomentuje nějaký obrázek a je spokojená. Včera sice u knížky skutečně usnula, ale to už jsme měly přečteny obě knížky z tohoto článku a četly jsme třetí – Dráček Zog a princezna rebelka z nakladatelství Ella a Max, o které jsem psala už dříve. A Nela pomaličku zavřela oči, poslouchala a usnula. Já to považuji za ZÁZRAK! J
Zajíček si moc rád čte

Druhou knížku napsal Peter Bently a jmenuje se Zajíčeksi moc rád čte. Její příběh je o zajíčkovi Kájovi, který si – jak napovídá název – rád čte. Místo aby si hrál s kamarády, leží doma v knížkách a hltá dobrodružné příběhy a pohádky. Jednoho dne, když venku prší, se zvířátka nudí. A tak Kája svým kamarádům doporučí každému nějakou knížku, která je zaujme, a čtou všichni. Venku po dešti pak zužitkují načtené příběhy a hrají si na piráty, princezny i dinosaury.

Úkolem této knížky je především vzbudit v dětech lásku ke knihám a jsem přesvědčená, že to funguje dokonale. Nela celá rozkvetla, bere si do rukou tuto knížku, i když přijde ze školky, prohlíží si obrázky a sama povídá, jak Kája čte o pirátech a dinosaurech. Dokonce si okamžitě zapamatovala zajíčkovo jméno.

Příběh je psán velmi jednoduše a srozumitelně, místy až trochu moc. Přijde mi, že i když je text doplněn obrázky, některé přeskoky v ději by děti nemusely pochopit. Proto sama při čtení dodávám, teď přišel ten a ten kamarád, teď přestalo pršet a zvířátka si šla hrát ven apod. A pak navážu dialogem již přečteným z knížky. Při čtení Nele ukazuji obrázky, aby věděla, o kterých zvířátkách mluvím a co právě popisuji.

I tato knížka je nádherně ilustrovaná od Deborah Melmon a rozhodně stojí za pořízení. Věřím, že děti budou nadšené. Já jsem si knížky přečetla nejprve sama, hned první den, kdy Káťa odjela domů a kochala jsem se nádhernými obrázky. Knížky jsou skvostem v naší knihovně a já bedlivě střežím, když si je Nela prohlíží.


Zakoupit nejlevněji si je můžete ZDE.

2 komentáře:

  1. Díky za tipy. Zrovna hledám to pravé čtení pro mou Baru. Nemůžu nikde sehnat krátké pohádky. Zatím u dlouhého textu nevydrží... tak třeba vyzkoušíme tyto, vypadají pěkně. ;-)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Děkuji za komentář. Určitě je doporučíme. U nás zabraly. :) Když se proklikněte přes odkazy, tak Zajíce seženeš už od 79kc. 😉

      Vymazat

Líbil se vám můj článek, nebo vám v něm naopak něco chybělo? Napište mi komentář. Budu moc ráda a předem děkuji. :)