Pamatujeme si Správnou pětku od Enid Blytonové? Pokud jste patřili, nebo stále patříte mezi fanoušky této autorky a především této oblíbené pětice hrdinů, pak se vám jistě zalíbí (anebo vašim dětem) novinka z nakladatelství Grada - Tajemství ztraceného pokladu od Marka Dawsona.
O čem je kniha Tajemství ztraceného pokladu
I v této knize, ač má trochu modernější ráz, než knihy Enid Blytonové, se setkáme se čtveřicí velmi svérázných a odvážných dětí. Nechybí ani dívka, která si nechá říkat klučičím jménem a má psa Sherlocka. Připomíná vám to něco? Ano, Správnou pětku.
Jedním z dětí je Jack, který má zůstat sám doma, zatímco jeho rodiče vyrazí na dovolenou. Přitom stačilo málo a mohl odjet s tátou na starý hrad, který otcův kamarád právě opravuje. Jenže pak zjistí, že ho doma nemůže hlídat babička a vymyslí plán. Přesvědčí své kamarády – Lucy, Maxe a Charlie, aby s ním jeli na zmíněný hrad. Děti i rodiče uvěří jeho tvrzení, že je tam bude hlídat Jackova babička, a tak společně vyrazí za dobrodružstvím. Netuší, že se přitom setkají se zločinci, tajemným Černým ďasem, a budou pátrat po starém vikingském pokladu.
Správná pětka v modernějším pojetí
Jak už jsem zmínila, kniha Tajemství ztraceného pokladu je opravdu výrazně podobná sérii knih o Správné pětce Enid Blytonové. Vypadá to, že autor chtěl navázat na dobrodružné příběhy s dětmi, které čtenáře zavedou na hrad, do přírody a k tajemnému pokladu. V dnešním moderním světě, kdy už děti běžně mají mobilní telefony a různé chytré hračky, je příběh velmi milý a osvěžující. Najdete tady čtveřici hrdinů - vychytralého průšviháře Jacka, Lucy, která miluje sport, šprta Maxe a Charlie, jež miluje svého psa. Myslím, že si děti najdou v každém z nich to své.
Mě sice zprvu ta velká podobnost zarazila, říkala jsem si, nikdo tady chce vykrádat úspěšný příběh opravdu se vším všudy, ale pak jsem usoudila, že na tom není nic špatného. Dnešní děti dostanou stejně napínavé a dobrodružné příběhy, jako my, ale lépe si vše dokážou představit. Je pravda, že příběhy původní Správné pětky by už pro ně mohly být trochu retro. Tato pětice má mobilní telefony a zná i různé další vymoženosti, díky kterým budou hrdinové dětem bližší.
A jaký příběh je? Skvělý. Jako matka sice úplně nesouhlasím s tím, že hrdinové, kteří by měli jít dětem příkladem, lžou rodičům a odejdou sami na hrad, kde se jim může leccos přihodit. A také, že se přihodí. Oceňuji však, že ne všechny děti souhlasí s tímto jednáním, a na svého kamaráda Jacka se zlobí. Zvědavost už je však v tu chvíli větší než rozum a zodpovědnost, a tak zůstanou a dál pátrají po pokladu.
Tajemství ztraceného pokladu odkrývá dějiny Anglie v době vikingských nájezdů, ale ukazuje i trochu ze středověku. Je však nutné brát ohled na to, že děti sice bydlí na starém hradě, ale zároveň na místě, které je zrenovované. Takže mu nechybí funkční kuchyň a nejspíš ani sociální zázemí, ač to popisováno není. Takže středověk ano, ale takový ten vyumělkovaný, pro turisty.
Tato knížka je určena dětem od 9 let, má poměrně velká písmenka a kapitoly dlouhé "tak akorát" pro tento věk. Dobrodružství se rozjíždí pozvolna, tak, jak Jack vymýšlí pobyt na hradě a jak se dozvídá, že jeho rodiče odjíždí na dovolenou. Děti poznávají nové místo a dozvídají se místní legendy a dějiny. Autor dávkuje napětí pěkně postupně a nezapomene ani na dramatické vyústění. Tato knížka je zkrátka pro všechny malé, a třeba i velké, milovníky starých hradů a velkých dobrodružství, pátrání mezi starými zdmi a třeba i v podzemí.
Mně osobně se knížka Tajemství ztraceného pokladu opravdu moc líbila a pokud to bude série, ráda si přečtu pokračování.
Za knížku Tajemství ztraceného pokladu děkuji nakladatelství Grada, které ji vydalo v edici dětských knih Bambook.
Komentáře
Okomentovat
Líbil se vám můj článek, nebo vám v něm naopak něco chybělo? Napište mi komentář. Budu moc ráda a předem děkuji. :)