Anorexie

By Knižní kavárna u Nely - dubna 16, 2018


Zdroj obrázku: www.pestryjidelnicek.cz

Máte problémy, starosti či se něčeho obáváte? Máte pocit, že jste se ocitli v bezvýchodné situaci, která nemá řešení? Pojďte si přečíst příběh osmnáctileté Anety, která toužila být krásná, štíhlá, slavná a bohatá. A místo toho se ocitla na cestě do pekla, ze které nevěděla, jak zpět. Ale každý problém má řešení a já vás nyní seznámím s jednou z možných cest.


Aneta je mladá dívka. Je jí pouhých osmnáct let. Stojí sice na prahu dospělosti, ale hádali byste jí tak o dvacet víc. Vypadá jako čtyřicátnice, možná i hůř. Obličej pokrývají vrásky, z nádherné hřívy vlasů zbyly jen vysušené polámané chomáčky připomínající chemlon a tělo? Kost a kůže… Aneta je chodící kostra bez kousku svalové tkáně. Ale i když vypadá, jako naprostá troska, kousek života v ní ještě zbyl. Ta malinká jiskérka, která když se správně uchopí, dokáže v ní zase vykřesat život.
Aneta byla dívka vyrůstající v normální rodině. Máma prodávala v supermarketu a táta dělal sám na sebe, jako instalatér. Aneta se dobře učila, ráda se malovala, česala, dobře oblíkala. I když jí rodiče nemohli nakupovat kupu módních hadříků, Aneta je uměla nakombinovat tak, aby dala svému outfitu vždy ten správný styl. Jenže, něco tomu chybělo. Aneta měla pocit, že džegíny má příliš opnuté, je přes ně vidět celulitida na zadku, lýtka nemají ten správný vymakaný tvar, o ochablých svalech na rukou si myslela totéž a břicho? O tom raději ani nemluvit. Aneta byla přesvědčená, že by měla alespoň pět kilo shodit. Nikdo jí nevěřil, že ona, pohodlná a celkem líná intelektuálka se dokáže začít hýbat a hubnout.
Jenže Aneta to dokázala. Běhala, chodila do posilovny, dokonce zkusila TRX a bavilo ji to. Jenže váha se nesnižovala. Aneta to vlastně neměla zapotřebí. Stačilo by jí zpevnit postavu.  Ona to však viděla jinak. A tak nasadila poměrně drastickou dietu.  První úspěch ji nakopl k větším výkonům ve sportu, ale i v dietě. Postupně jedla méně a méně, až pila jen vodu a místo jídla polykala namočené chomáčky vaty. Zaplnilo jí to žaludek, neměla hlad a – hubla. Časem ji však začaly přepadat návaly chutí a hladu. Jednou se neudržela a během noci snědla téměř vše, co v jejich skromně vybavené lednici bylo. Aneta se proklínala, že podlehla hladu a přemýšlela, co s tím. Řešením byla záchodová mísa. Aneta vyzvracela vše, co snědla a zapřísahala se, že to bylo poprvé a naposledy.

Asi nemusím popisovat, jak to bylo dál. Aneta, stejně jako plno jiných dívek ve věku od 14 do 30 let podlehla anorexii a posléze i bulimii. Stejně jako u většiny, i u ní to bylo především o touze získat ideální postavu. Aneta chtěla vyniknout. Být krásná, úspěšná, něco dokázat. Věděla, že tvářičku na to má a s trochou píle a silné vůle bude i ta postava. Byla inteligentní, sečtělá, dobře se učila, mluvila plynně dvěma cizími jazyky a toužila cestovat, fotit pro prestižní modelingové agentury a být bohatá a úspěšná. Chtěla dokázat především sama sobě, že i holka z obyčejné rodiny na to má. A prvním krokem byla cesta k vysněné postavě, která pro ni znamenala cestu do pekel.


Co je mentální anorexie/bulimie? Jaké jsou příznaky a následky?

Obojí jsou především civilizační choroby, které začínají v chybném nastavení v naší mysli. Jak je vidět u Anetina příkladu, vše začíná v hlavě. Myšlenka na to, být krásná a štíhlá, se časem zvrhne v nemoc. Pacientka (nejvíce tím trpí ženy a dívky) je přesvědčená, že je stále příliš obézní, že je nutné hubnout dál a víc, i když už vlastně není co. Nevnímá, že to, co dělá, jí škodí mnohem více, než případná přebytečná kila. Obě nemoci v sobě nesou řadu komplikací, které mohou vyústit až ve smrt pacientky. Kromě rapidního úbytku váhy a svalové tkáně dochází vypadávání vlasů, lámání nehtů, u žen dochází ke ztrátě menstruace, může ale přijít i chudokrevnost, otoky končetin, močové kameny, dokonce i srdeční arytmie.

 

Jak řešit anorexii/bulimii?

Samozřejmě, že těžké případy je třeba řešit nejprve pod lékařským dohledem. Pacientky často pobývají dlouhodobě v léčebnách a jsou pod stálým dohledem. Ať už jste v rané fázi, či se léčíte pod lékařským dohledem, je třeba si uvědomit, že anorexie/bulimie začíná v hlavě – a tudíž je třeba ji také v hlavě začít léčit.


Mohu si pomoci sama?

Ano!
Důležité je si to uvědomit. Uvědomit si, že mám problém.
A pak musím věřit tomu, že to vyřeším. Jen JÁ to vyřeším.

Postup, který mohu sama aplikovat:
Položím si otázku: Proč to dělám?
Co mě trápí?
Co mě vadí?
A na tyto otázky si pravdivě odpovím. Dobré je, když si odpovím tak, že si to nahraji (třeba na telefon).
Pak si vezmu každou odpověď, aplikuji na ni jednoduchou metodu s tenisákem

Metoda tenisák je jednou z možností, jak se s tímto problémem vypořádat během deseti – patnácti sekund. Skvěle to demonstruje Pavel Ponížil v krátkém výstižném videu, které najdete na stránkách Mi5M.
Ve chvíli, kdy se zamyslíme nad tím, co je hlavní problém, proč to děláme, co nás konkrétně trápí a co nás dovedlo do této situace, pak máte problém – na dlani. Jako tenisák. A ve chvíli, kdy ho vidíme, můžeme ho vzít a zahodit.
Zkuste si to! Pro každou vaši odpověď, co vám vadí/co vás trápí.

Metoda Mi5M je zajímavý způsob, jak se naučit pracovat se svou myslí a díky ní ovládat sami sebe. Řešit problémy s lehkostí a rychlostí, odstranit obavy a úzkosti, zbavit se starostí a celkově se cítit lépe.
Nemusíte trpět zrovna anorexií. Každý – KAŽDÝ problém má řešení a tím rychlým a účinným řešením pro vás může být právě tato metoda. Stačí jen chtít a věnovat tomu trochu svého času.
Chcete vědět více? Pak čtěte ZDE.

  • Sdílej:

Mohlo by se Vám také líbit

2 komentářů

  1. Je to obojí hrozné a je dost jednoduché do toho spadnout i ve vyšším věku než jen dívčím..... stačí pár nelichotivých poznámek ...........

    OdpovědětVymazat
  2. Ahoj Sabino, kolik tahle blbost hodila?

    OdpovědětVymazat

Líbil se vám můj článek, nebo vám v něm naopak něco chybělo? Napište mi komentář. Budu moc ráda a předem děkuji. :)